Dela nyhet
Tre lag från Goiken redan klara för Gothia Cup 2026
8 sep, 19:04

I veckan som gick var representanter för klubben inbjudna till Gothia Park Academy för att träffa tävlingsledningen för Gothia Cup. Över rykande automatkaffe blev en utvärdering gjord under sittande möte och det konstaterades att Gothia Cup som arrangör var mycket nöjda med vårt arrangemang. Idel höga betyg från både organisation som gästande lag och publik. Otroligt kul för oss och ännu ett bevis på att ”den lilla klubben med det stora hjärtat” är så mycket mer än bara bollsparkar.
Stolta GoIKare lämnade mötet och fick förutom goda vitsord dessutom med oss inte mindre än tre (3) värdklubbsanmälningar. Vilket i praktiska ordalag betyder att vi är garanterade 3 st lag i nästa års turnering. Efter ett snabbt sammankallat styrelsemöte kunde det beslutas att Stenkullen nästa år kommer representeras av klubbens duktiga och härliga lag i P-12, P-11 och P-09 (juniorer).
Nästa steg i processen är att kommunen också nästa år godkänner att det skall spelas Gothia Cup på Stenkullen IP. Vi är redo, Gothia Cup vill ha oss vid sin sida och tillsammans sätter vi Stenkullen på fotbollens världskarta. Vilken hundraårs present ändå!!
”Football Is Life”